Jak vybrat bazén

Uvažujeme o pořízení bazénu. Vyrábí se však z více materiálů a nějak se v nich nemůžeme zorientovat. Který je podle vás nejlepší? Je snadné si říct, že chcete dělat něco pro své zdraví. Ale jak na to, když veřejné bazény a koupaliště jsou neustále plné lidí a voda v rybnících nevypadá zrovna lákavě? Pořízení vlastního bazénu je v takové situaci určitě ideálním řešením.

Nelze říci, že některý je nejlepší a některý je nejhorší. Je nutné zvážit při výběru velikost, umístění, účel pořízení, cenu, apod.. Více informací najdete na stránce „Bazény“. Jde však o dlouhodobou investici, a proto byste měli dobře zvážit několik otázek:

Je nutné při výstavbě bazénu stavební povolení?

Dle stavebního zákona se do 16m2 zastavěné plochy vyřizuje Ohlášení drobné stavby, nad 16m2 se vyřizuje Stavební povolení. Pokud si od nás bazén objednáte, zašleme Vám všechny podklady pro vyřízení.

Jak přesně budete bazén využívat?

U bazénů určených pro děti, případně do menších prostor, doporučujeme velikosti do 6 x 3 m při hloubce 1,2 m, které jsou zároveň příjemně finančně nenáročné. Střední velikosti do 8 x 4 m a hloubky 1,5 m se hodí zejména pro volný čas celé rodiny a jistě Vás překvapí výborným poměrem vlastností a ceny. Pro náročnější, aktivní využití jsou pak zcela ideální bazény s délkou od 10 m a šířkou 4-6 m. Váš bazén bude působit reprezentativním a luxusním dojmem zvlášť při užití netradičního tvaru (L, ledvinka…), venkovních typů s bazénovou dlažbou nebo interiérových typů s přelivným žlabem a plně automatickým ovládáním.

interierovybazen

Po jakou část roku má bazén sloužit?

Ne každého bazénu si samozřejmě můžete užívat po celý rok. Jestliže Vaše volba padne na venkovní typ bez zastřešení, počítejte s tím, že jeho sezóna trvá asi jeden až dva měsíce. Při investici do zastřešení a vyhřívacího systému se tato doba prodlouží zhruba na půl roku, interiérové bazény jsou pak samozřejmě využitelné celoročně.

Kam bazén umístíte?

Místo pro bazén si vyberte s rozmyslem, dodatečné změny už nejsou možné. U venkovních typů lze dobře využít slunečního záření, snažte se proto bazén situovat tak, aby na něj dopadalo slunce po většinu dne. Alternativou může být ohřev pomocí solárního zařízení – v tom případě by bazén měl stát v jeho blízkosti. Nezapomeňte ani na odpočinkové zóny v okolí bazénu, místo pro případné pojezdové kolejnice zastřešení nebo prostor pro filtrační zařízení (nejlépe ve sklepě či v suterénu domu).

Je-li Vaším snem vnitřní bazén, počítejte s ním už při návrhu samotného domu. Náš architekt a technolog Vám v případě nejistoty rád pomůže.

Jak se bazén udržuje?

Správná péče se samozřejmě projeví na životnosti zařízení. Naše bazény ale nejsou náročné na údržbu, hravě ji zvládnete sami a nezabere Vám příliš času. Cesta k čisté vodě je prostá: dvakrát až třikrát týdně zkontrolovat hodnotu pH a dezinfekce, jednou týdně pak bazén vyčistit speciálním bazénovým vysavačem.

Z jakého materiálu má být váš bazén vyroben?

Bazény vyrábíme z materiálů uvedených v tabulce. Každý má své výhody a nevýhody a je určen pro konkrétní použití nebo umístění.

ditevbazenu

Polypropylen

Výhody:

 • tvarová variabilita: tvar lze přizpůsobit Vaší představě
 • rychlá výstavba: bazén je přivezen jako celek, usadí se a obetonuje
 • nemá kovové části: nemůže dojít k prorezavění konstrukce
 • cenová dostupnost: plastové bazény jsou cenově nejvýhodnější
 • vhodný pro bazény s přelivem

Nevýhody

 • maximální hloubka 160 cm
 • tepelná roztažnost materiálu
 • není vhodný pro velikosti nad 10 x 4 m
 • životnost cca 20 – 25 let dle tloušťky stěny bazénu

DLW fólie

Výhody:

 • tvarová variabilita – neomezená hloubka a velikost
 • možnost šikmého nebo víceúrovňového dna bazénu
 • výběr z různých barev a vzorů
 • nejvhodnější materiál pro rekonstrukce starých bazénů
 • nejsnadnější renovace

Nevýhody

 • stavebně a časově nejnáročnější
 • vyšší pořizovací cena
 • fólie snáze podléhá mechanickému poškození
 • životnost cca 15 let

Plastové bazény

Nepotřebujete náročná a velkorysá řešení, jednoduše byste rádi měli dobrý bazén, který něco vydrží? Pak zvolte jako materiál plast, vyberte si ideální tvar – a zbytek už nechte na nás. Plastový bazén k Vám dovezeme vcelku, jeho osazení zabere jen krátkou dobu a těšit se z něj můžete celá léta. Nejsnazší cesta k vlastnímu koupání je přímo před Vámi!

Plastové bazény se vyrábějí svařováním polypropylenových desek o síle 5 – 8 mm dle velikosti bazénu. Dno je svařeno polyfúzně. Plášť bazénu svařujeme stejným způsobem a ke dnu jej připevňujeme pomocí extruderu. Bazén je po celém obvodu vyztužen.

Bazény se skimmerem

S trubkou – horní hrana bazénu je zakončena trubkou z polypropylenu o průměru 32 mm, pod kterou se pokládá dlažba. Jde o ekonomicky i stavebně nenáročnou variantu.

S posedovým lemem hrana bazénu je zakončena lemem o rozměrech 15 x 15 cm, o který je bazén přesazen nad terén. Výhodné řešení z hlediska splavování nečistot do bazénu, stavebně jednoduché, při špatné údržbě se lem ovšem snadno poškrábe.

S dlažbou na hranu bazénu je posazena dlažba, tj. bazénový lem šířky 30 cm, na který dále navazuje dlažba okolí bazénu. Tato varianta je sice stavebně náročnější, bazén s ní ale působí velmi efektně.

Bazény s přelivem

Vedle horní hrany bazénu je vytvořen žlab zakrytý mřížkou. Voda se nejprve odvádí do retenční nádrže gravitačním potrubím a odtud již probíhá klasická filtrace jako u skimmerových bazénů. Bazény s přelivem mají reprezentativní vzhled, lepší cirkulaci vody a na stěnách neulpívají nečistoty. Stavební náročnost je ovšem poněkud vyšší, a to především u základové desky. Výroba bazénu také vyžaduje velmi pečlivý návrh filtrace, retenční nádrže, ale hlavně gravitačního potrubí.

pesbazen

Plastové bazény bývají často považovány za nekvalitní náhražku laminátových a fólivých, popř. betonových bazénů, při využití správné technologie výroby a pracovních postupů se však ostatním lehce vyrovnají. Dávejte proto přednost firmám s kvalitním zázemím, ušetříte si starosti a ve většině případů i finanční prostředky.

Několik rad při výběru plastového bazénu:

 1. Dno a plášť bazénu by měly být svařeny polyfúzně. Tato metoda totiž vylučuje vliv svářeče a zajišťuje tak dokonale rovný a pevný svar.
 2. Tvrzení, že bazén vydrží 50 let, není pravdivé. Výrobní materiál (polypropylen) používají všichni výrobci stejný, reálnou životnost bazénu lze proto objektivně odhadnout na cca 20 let v závislosti na tloušťce stěny, používané chemii a na tom, je-li bazén zastřešen (zastřešení eliminuje UV záření).
 3. U schodiště dbejte na to, aby stěna za ním byla odřezaná. Vyvarujte se takového bazénu, v jehož schodišti jsou otvory „kvůli cirkulaci vody“. Voda pod ním ve skutečnosti nikdy cirkulovat nebude a stane se příčinou neustálé kontaminace řasou a bakteriemi.
 4. Schodiště u bazénu je náročné na výrobu jak z technického, tak z estetického hlediska, doporučujeme proto zhodnotit kvalitu provedení přímo u výrobce.

Bazény bývají většinou do velikosti 10 x 4 m a na místo jsou dopraveny pokaždé vcelku. Při výrobě přímo u zákazníka dochází vždy k poklesu kvality a navýšení ceny jak bazénu, tak stavebních prací.

Fóliové bazény (bazény z „těžkých“ fólií)

Kvalita a pěkný vzhled – co víc byste si mohli od bazénu přát? Snad jen to, aby působil výjimečně a odrážel také váš osobní vkus. S firmou Popp to samozřejmě není žádný problém. Pokud zvolíte jako materiál fólii, lze konečný návrh v mnoha ohledech přizpůsobit vaší představě. Nebojte se s námi konzultovat své nápady, v tomto případě nejste omezeni přesným tvarem, rozměry bazénu ani barvou.

Jako nosný prvek bazénu slouží železobetonová deska a na ní vystavěný obvodový plášť z betonových tvarovek nebo tvárnic Thermomur 120 x 25 x 25 cm, vyztužený stavební ocelí a vyplněný betonem. Povrch je vyložen syntetickým vlysem (geotextilií). Poté se skelet bazénu opatří kotvícími prvky, na které se přivaří fólie na bázi měkčeného PVC (DLW nebo ALKORPLAN). Mají tloušťku 1,5 mm s polyesterovou výztužnou textilií proti namáhání, jsou stabilizované proti UV záření a stálobarevné.

Fólie má výhodu snadné svařitelnosti, vysoké pevnosti a odolnosti proti UV záření i chemické úpravě vody. Její povrch je navíc antibakteriální, takže omezuje usazování bakterií a plísní.

Pro zvýšení bezpečnosti bazénu v místech snadného uklouznutí (schody, stupínky, dětské bazény) lze použít fólii s lisovaným strukturovaným povrchem. Pokud chystáte rekonstrukci staršího betonového bazénu, je třeba stěny opatřit antibakteriálním nátěrem proti „flekatění“ fólií, které by se mohlo při použití fólií u těchto starých konstrukcí někdy objevit.

Bazénové příslušenství

Vybrat správnou velikost, tvar a umístění bazénu je jen část úkolu, který s pořízením bazénu souvisí. Velmi důležitý je také výběr správného příslušenství.

Velmi důkladně je třeba zvážit příslušenství k bazénu, které se stane nedílnou součástí bazénu a jeho výměna nebo dodatečná instalace je velmi obtížná a z technického hlediska riziková. Jedná se o tzv. základní příslušenství, kam patří zejména skimmery, trysky, světla, vstup do bazénu apod. Do druhé skupiny příslušenství, tzv. ostatního, patří takové, které lze do bazénu nebo do filtračního okruhu dodatečně instalovat. Abychom vám usnadnili výběr, rozdělili jsme jej do několika hlavních skupin. Pokud chcete mít jistotu výběru, navštivte náš ojedinělý showroom, kde vše uvidíte v reálném provozu. Zde si můžete vše prohlédnout a vyzkoušet.

cteni u bazenu

Základní příslušenství

Pískový filtr

Kvalitní pískový filtr je nezbytnou podmínkou udržení čistoty vody v bazénu. Proto je třeba při výběru posuzovat hlavně výkon celé filtrace (ne čerpadla!) při rychlosti proudění vody 50 m3/hod/m2. Celý objem rodinného bazénu by se měl přefiltrovat maximálně za dobu 6 hodin (v závislosti na tom je nutné dodržet počet skimmerů, popř. sacích zařízení na dně bazénu).

Filtr navrhujeme dle projektu bazénu a jeho parametrů tak, aby splňoval požadavky předepisované normou.

Skimmer

Skimmer hladinový je sběrač vody. Odvádí vodu z bazénu do filtračního zařízení. Existuje v několika variacích a velikostech. Typ skimmeru je určen dle konkrétního bazénu. Používá se 1 nebo více kusů, v závislosti na velikosti bazénu.

Rozvod vody

Lepené potrubí ze silnostěnného PVC, hadic a spojek. Zahrnuje propojení jednotlivých součástí bazénu s filtrační jednotkou včetně napojení na kanalizaci (je-li objednáno). Cena se určuje dle složitosti rozvodu a vzdálenosti mezi bazénem a filtrační jednotkou, popř. retenční nádrží (u bazénů s přelivem).

Trysky

Přivádějí vodu zpět do bazénu, podle jeho velikosti instalujeme 2 – 8 ks. U menších rodinných bazénů není počet a umístění recirkulačních trysek tak podstatné, jako u velkých bazénů. U skimmerových bazénů jsou umístěny v horní části bazénu, u přelivových bazénů u dna.

Dnová výpusť (spodní sání)

Dnová výpusť (u fóliových), spodní sání (u plastových) bazénů slouží ke zlepšení recirkulace vody v bazénu. Voda je nasávána filtračním zařízením jednak z hladiny skimmerem a současně ze dnové výpusti, takže dochází k lepšímu promíchání bazénové chemie. Pomocí dnové výpusti lze taktéž bazén zcela vypustit.

Vstup do bazénu

Kovové žebříky

Jsou levnější, snadněji se udržují, nezabírají místo v bazénu a jsou demontovatelné.

Plastová schodiště

Plastové schodiště tvoří u hloubky bazénu pod 1,3m čtyři, u hlouby nad 1,3m pět nášlapů.

Nášlapy jsou tmavě modré, 12 mm silné s protiskluzovou úpravou.

Schodiště dělíme na:
 • vnější - nezmenšuje prostor v bazénu, vypadá reprezentativně
 • vnitřní - vhodné v případě malého prostoru kolem bazénu
 • kombinované - kombinuje výhody obou předchozích

Sprchy

Jak souvisí sprcha se vstupem do bazénu? Přestože se vaším ratolestem asi nepodaří vysvětlit, že trasa pískoviště-bazén a zpět není optimální, přispívá k menšímu zanášení nečistot do bazénu a tím zvyšuje náklady na provoz bazénu. Sprchy dodáváme nerezové v klasickém provedení, nerezové solární a plastové solární.

zastresenibazenu

Temperace a odvlhčení bazénů

Temperování vody

Aby jste se cítili dobře v bazénu pod širým nebem, zcela postačí teplota vody 22 – 24 °C. Této teploty ovšem voda dosahuje jen po jistou, velmi krátkou dobu v roce. Hlavní příčinou ochlazování jsou přirozené tepelné ztráty.

K největším ztrátám tepla bazénové vody, které tvoří 40 – 80%, dochází vypařováním. Vliv na tento proces má především vítr, který nejméně pětinásobně zvýší vypařování vody oproti bezvětří. S tím souvisí ztráty konvencí, které vznikají na hladině odvodem tepla z vody do chladnějších vrstev vzduchu nad hladinou. Jsou závislé na větru i teplotě ovzduší a představují 0 – 30%. Těmto ztrátám výrazně předejdeme zakrýváním bazénu solární plachtou a jeho zastřešením.

Další ztráty má na svědomí přechod tepla ze stěny bazénu do vnější betonové vrstvy. Tyto ztráty jsou pouze minimální (cca 5%). Zabránit jim lze tak, že pod samotné dno a mezi stěny bazénu a beton vložíme podlahový nebo extrudovaný polystyren o síle 2 cm. Úbytky teploty vznikající při dopouštění čerstvé vody, činí 5 – 8%. Jejich technické řešení by bylo neekonomické, proto je lépe s nimi raději počítat.

Z důvodu všech těchto teplotních ztrát musíme vodu ohřívat, což představuje velké investiční náklady. Lze to provádět několika způsoby, proto by jste měli důkladně zvážit výběr toho nejvhodnějšího řešení.

Tepelné výměníky

Jsou to zařízení ve vertikálním nebo horizontálním provedení s výhřevnou vložkou z mědi, ušlechtilé oceli nebo jiného vhodného materiálu. My nabízíme výměníky rekuperační, u nichž jsou obě látky, mezi kterými dochází k přenosu tepla, odděleny pevnou plochou. Přenos tepla zde probíhá nepřetržitě za stálého proudění vody. Výměníky se používají zejména v kombinaci s plynovým průtokovým ohřívačem, ústředním vytápěním nebo solárními kolektory s vlastní kapalinou.

Tepelný výměník napojený na plynový kotel je nejlepší alternativou pro zastřešené bazény.

Elektrické průtokové ohřívače

Zapojují se do okruhu, kde přímo ohřívají cirkulující vodu z bazénu. Oproti jiným způsobům ohřevu mají relativně nízké pořizovací náklady, nevyžadují prakticky žádnou údržbu, ale jejich provoz je dražší.

Solární ohřevy vody

Na ohřev pomocí sluneční energie můžeme spoléhat jen několik měsíců v roce. V současnosti se tento systém dostává do popředí zejména z ekonomického hlediska. Solární ohřev má vyšší pořizovací náklady, ale téměř nulové náklady provozní.

Naše firma dodává kolektory s přímým průtokem bazénové vody. Teplota přitom zůstává poměrně nízká, nehrozí větší nebezpečí usazování vodního kamene na vnitřních stěnách potrubí ani absorbérů.

Kolektory nemají transparentní krytí. Vyrábějí se z polypropylenu nebo polyetylenu s vysokou hustotou, který je ohebný a velmi odolný vůči mechanickému poškození, vysokým teplotám, UV záření, ale i chlóru a jiným chemikáliím, používaným při úpravě bazénové vody. Plocha kolektoru by měla představovat minimálně 70 % plochy bazénu a je možné ho využívat více než 120 dnů v roce.

Solární plachty

Zabraňují úniku tepla (především v nočních hodinách) a zanášení nečistot do bazénu. Dodáváme je s několika typy navíjecích zařízení.

Navíjecí zařízení

Slouží k navíjení solární plachty. Navíjecí zařízení dodáváme pevné, tj. přišroubované k dlažbě kolem bazénu, dále přenosné, jež lze přenášet jen s pomocí druhé osoby, anebo pojízdné, které může přemisťovat i jedna osoba.

Příprava dodatečného příslušenství

Pokud jste zcela nevyloučili možnost ohřevu vody, automatického dávkování chemie apod., doporučujeme Vám provést přípravu na instalaci tohoto příslušenství. Spočívá ve vyvedení dvou kulových ventilů z filtračního zařízení (v budoucnu, při dodatečné montáži, Vám ušetří starosti i peněženku).

Odvlhčovače

U interiérových bazénů dochází k odparu vody do prostoru a zvyšuje se tak vzdušná vlhkost. Vysoká vzdušná vlhkost je nepříjemná pro samotný pobyt, ale hlavně nežádoucí, jelikož dochází ke vzniku plísní a vlhnutí stavby. Pokud je bazén v provozu i v zimních měsících, není vhodné tyto prostory trvale větrat. Je třeba instalovat odvlhčovač. Vzduch je v odvlhčovači převáděn přes výparník, zde kondenzuje vlhkost, která je svedena do odpadu a ohřátý vysušený vzduch se vrací zpět do místnosti. Velikost odvlhčovače je třeba navrhnout dle specifikací bazénu. U malých bazénů se jedná o zařízení přenosné, u větších je třeba instalovat zabudované.

Vodní atrakce

Protiproudá zařízení

Výkonné okruhové čerpadlo vytváří protiproud, který Vám umožní nepřetržité plavání i v menším bazénu. Je tedy vhodné zejména pro sportovně založené plavce. Po připojení speciální masážní hadice se z protiproudu stává velmi výkonný masážní nástroj.

Protiproudy dodáváme jako Hobby - jednotryskové:
 • 60 m3/hod - vhodný pro rekreační a rodinné plavání
 • 70 m3/hod - středně zdatní plavci
 • 88 m3/hod - zdatní plavci
 • Dvoutryskové - profi - Od 70 - 95 m3/hod – vhodné pro náročné plavce a každodenní použití. Dvě trysky utvářejí kontinuální proud vody, který Vás drží v přímém směru proti vodě a Vy se můžete plně soustředit na plavání
schudkydobazenu

Vodní chrlič

Dotváří příjemnou atmosféru bazénu a jeho okolí. Můžete se nechat unášet uklidňujícím zvukem tekoucí vody při odpočívání u bazénu, můžete jej použít jako dekorační prvek osvětlené hladiny bazénu, nebo jej můžete využít k příjemné masáži zad.

Vzduchovač

Zařízení, které z vašeho bazénu udělá vířivou lázeň. Miliony malých vzduchových bublinek v kombinaci s vodou vytváření jedinečný masážní efekt. Pokud budete mít současně slanou vodu, vytvoříte Vaší pokožce velmi prospěšnou a uvolňující masáž.

Podvodní světla

Pro příznivce nočního koupání jsou určena podvodní světla, případně doplněná o barevné filtry. U větších bazénů doporučujeme světla nejméně dvě. K nim je nutné pořídit zároveň transformátor, který upravuje napětí. Dalším doplňkem je ochranná hadice s vodotěsnou krabicí pro spojení kabelu světla s kabelem transformátoru. S umístěním světel je nutné počítat předem, jejich dodatečná instalace bohužel není možná.

zastresenybazensmozaikou

Úprava vody

Vodní vysavače

I při pravidelném filtrování se na dně a stěnách bazénu usazují nečistoty. K jejich efektivnímu odstraňování slouží právě vodní vysavače, od ručních mechanických až po plně automatizované.

Bazénová chemie

Dodáváme kompletní sortiment bazénové chemie od testerů až po úzce specializované přípravky. S pomocí přípravků od nás dosáhne voda ve Vašem bazénu maximální kvality. Základní prostředky, jako např. pH plus, pH mínus, rychlorozpustný chlór, Triplex apod., jsou stále skladem.

Úprava vody - Aqua Salt

Ještě před spuštěním tohoto systému je nutno přidat do bazénu předepsané množství přírodní mořské soli, takže získáme vodu mírně slanou. (Tím se rozumí salinita v rozmezí 0,3 – 0,4 %, kterou lze přirovnat k salinitě lidských slz.) Průtokem vody přes elektrolytickou celu a působením elektrického proudu o bezpečném napětí dochází k tvorbě plynného chlóru a dalších příznivých sanitačních činidel. Z vody je zároveň odstraňován vápník a železo, tedy látky, které negativně působí na součásti čerpadel, ohřevů vody a jiných zařízení.

Úprava vody - Stanice pH

Jednou z nejčastějších a nejdůležitějších součástí úpravy bazénové vody je udržování požadované hladiny pH, na jejíž správné hodnotě závisí i ostatní chemické přípravky. Při prudkých změnách pH dochází k nepříjemnému zakalení vody.

Stanice pH měří a v pravidelných intervalech dávkuje přesné množství dané látky, což Vám šetří nejen čas, ale také případné náklady na odstranění nadměrného množství chemikálie.

Úprava vody - Aqua

Automat pro řízení kvality bazénové vody vhodný pro použití v domácích bazénech. Měří koncentraci a dávkuje desinfekci, udržuje pH. Lze připojit teploměr a externí informační displej. Nedochází tak k nepříjemnému zápachu, který znáte z některých veřejných koupališť.

Úprava vody - Stanice AQUA Profi

Automat pro řízení kvality bazénové vody a řízení technologie pro veřejný sektor s nejvyššími požadavky na přesnost řízení. Měří: pH, redox, chlor volný (možnost připojení sondy na celkový chlor),hlídání hladiny, měření teploty. Možnost napojení až 3 peristaltických nebo membránových čerpadel, elektrolyzéru na slanou vodu nebo dávkování plynného chloru. Jednotka kompletní automatické úpravy vody řídí filtraci, vytápění, komunikuje s PC, detekuje vyprázdnění nádob s činidly. Lze ji doplnit o dávkování flokulantu. Stanice je vhodná především pro zákazníky dbající na kvalitu vody a do veřejných bazénů.

zenabazen

Často kladené otázky při výběru bazénu

Vadí spodní voda bazénu? Jestli ano, co s tím můžu udělat?

Je třeba rozlišit vysokou povrchovou vodu (vniká při tání, po deštích), která není tak destruktivní a spodní vodu (jedná se většinou o stálý podzemní pramen), která může způsobit výrazné problémy. Tohle téma je na tuhle rubriku dost obsáhlé. Při výběru bazénu Vám navrhneme řešení.

Nevadí při obetonování plastového bazénu teploty kolem 0°C?

Vadí. Teplota okolí při obetonování plastového bazénu by neměla být nižší než 10°C. Jinak může dojít k velkému smrštění a v létě vlivem roztažnosti může dojít k „vyboulení“ dna, popř. stěn bazénu. U fóliových bazénů k tomuto jevu dojít nemůže.

Je pravda, že chlór by se měl dávkovat v noci?

Chlór i ostatní oxidační činidla podléhají vlivem UV záření rychlejšímu rozkladu a tím menší účinnosti. Dávkovací automatika se s tímto problémem vyrovná sama. Při ručním dávkování je lepší opakované měření. Je vhodné dávkovat činidla přes noc nebo alespoň ráno a v podvečer. Tento problém není třeba řešit u zastřešeného nebo jinak zakrytého bazénu.

Mám od vás kalkulaci bazénu, kde uvádíte, že cena je konečná. Jak účtujete materiál spotřebovaný při montáži?

Cena je opravdu konečná. Materiál je zahrnut v ceně montáže.

venkovnibazen

Chci od vás koupit bazén, ale je to dost daleko a nemám cestu. Můžu ho objednat i e-mailem.?

Samozřejmě. Tímto způsobem realizujeme asi 30 % zakázek. Jakmile se dohodneme na konečné podobě bazénu, zašleme Vám smlouvu a zálohovou fakturu. Po jejím uhrazení Vám zašleme výkresovou dokumentaci. V daném termínu Vám bazén přivezeme, provedeme montáž a uhradí se doplatek ceny.

Musí se bazén po obvodu obetonovat, nebo stačí obsypat?

V každém případě obetonovat. Písek nebo zemina nejsou při velkých dešťových srážkách tak stabilní a může dojít k jejich pohybu, což může mít v extrémním případě za následek zborcení stěny bazénu.

Někde jsem četl, že životnost plastového bazénu je 50 let, vy uvádíte 20 let. Komu mám věřit?

Polypropylenové desky (materiál z kterého se plastové bazény vyrábí) f vyrábí firmy Röchling Planá nad Lužnicí a IMG Bohemia (dříve Ploma Hodonín). Oba výrobci Vám životnost cca 20 let potvrdí. Záleží samozřejmě na více faktorech (používání správné bazénové chemie, zakrytí bazénu, apod.) Jelikož největším nepřítelem všech materiálů je UV záření, je vhodné mít bazén mimo sezónu zakrytý.

Bydlíme v podhorské oblasti a chtěli bychom zastřešit bazén. Občas tady bývá dost silný vítr. Je proti němu zastřešení nějak zajištěno?

Ano. Zastřešení má úchyty, které fixují zastřešení k pojezdům. Do těchto oblastí doporučujeme především zastřešení „KLASIK“, jelikož má největší statickou pevnost jak vůči větru, tak sněhu.

bazenleto

Je možné do stávajícího filtračního zařízení napojit automatické dávkování pH?

Ano. Abychom předešli případným potížím při montáži, je lepší zaslat fotografii Vaší šachty s filtračním zařízením.

Jaké jsou náklady na provoz bazénu?

Nelze jednoznačně odpovědět, protože náklady na provoz ovlivňuje mnoho faktorů. Velikost bazénu, umístění, počet koupajících se osob, zda je zakrytý či nikoliv, typ chemie, apod. Pokud dodržujete určité zásady filtrace a čištění bazénu vůbec, jsou náklady na provoz únosné pro každého.

Co znamená výkon, který je uváděn u filtrací?

Výkon udává skutečný výkon filtrace (ne čerpadla), při předepsaném průtoku potrubím. Někteří výrobci udávají výkony podstatně vyšší, ale jsou za cenu nesprávné rychlosti proudění vody v systému. Praktickým důsledkem je to, že voda má ve filtraci vysoký tlak a menší nečistoty „protlačí“ přes písek zpět do bazénu. Předepsaná rychlost proudění u rodinných bazénů je 50m3/hod/m2.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Matice pro solinátor Zodiac Tri a Ei (10

Matice pro solinátor Zodiac Tri a Ei (10, 12, 20, 25)

897 Kč
Detail
Probazen Projasňovač 1l - projasnění vody v bazénu

Probazen Projasňovač 1l - projasnění vody v bazénu

105 Kč
Detail
Vagnerpool Náhradní clona - plastový průhledný kryt k bazénovému světlu 100W/12V

Vagnerpool Náhradní clona - plastový průhledný kryt k bazénovému světlu 100W/12V

259 Kč
Detail
Turbína čerpadla Badu Magic 11

Turbína čerpadla Badu Magic 11

597 Kč
Detail
Turbína čerpadla Badu Magic 8

Turbína čerpadla Badu Magic 8

597 Kč
Detail
Vagnerpool Kalibrační roztok NEUTRO - neutral - (Brilix

Vagnerpool Kalibrační roztok NEUTRO - neutral - (Brilix, Hydrolife, Oxylife)

149 Kč
Detail